Co mne zaujalo

Stránky o tom co mne právě zaujalo.

Z diskuze...

Zaujalo mne

Mzda v Česku 21 462 korun

Nejvíce berou lidé v Praze, 26 429 korun. Dotahují je Středočeši s téměř 22tisíci.

Průměrná mzda v Česku se zvyšuje. Stále nejvíce berou Pražané, ale oproti loňskému roku si velmi polepšili obyvatelé středních Čech. O deset procent na 21 924 korun se ve Středočeském kraji zvedla průměrná mzda oproti loňskému roku. Byl to nejvyšší nárůst v Česku. Mzdy zaměstnanců podniků se sídlem ve středních Čechách byly po Praze druhé nejvyšší v zemi a celorepublikový průměr předčily o 462 korun. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu. Oproti stejnému období loňského roku si zaměstnanci středočeských firem polepšili v průměru o 2082 korun.

Vývoj mzdy 2003 - 2007

Prvenství si udržela Praha s průměrným výdělkem 26 429 korun, což bylo o 6,2 procenta více než loni. Celorepublikový průměr vzrostl o 7,4 procenta na 21 462 korun. Střední Čechy s hlavním městem jsou jedinými regiony, kde průměrná mzda překročila celostátní průměr. Podle analytiků je to dáno především tím, že tady sídlí centrály největších společností a platy jejich vrcholových manažerů rostou rychleji než ostatní mzdy. Mzdový průměr Středočechů ale vylepšuje také společnost Škoda Auto, kde letos vzrostl průměrný plat na asi 24 794 korun. Krok s ní drží i kolínská automobilka TPCA, kde podle kolektivní smlouvy letos vzrostou zaměstnancům průměrné výdělky o 7,5 procenta na 23 tisíc.

Kromě dlouhodobě nejvyšších mezd má Praha také nejnižší nezaměstnanost. V červenci činila 2,5 procenta a hlavní město tak patřilo spolu s okresy Praha-východ a Praha-západ ke třemmístůms nejnižší nezaměstnaností v zemi. Za růstem mezd ve 2. čtvrtletí stojí podle analytiků především nedostatek pracovníků v řadě odvětví, způsobený rychlým růstem ekonomiky. Podle nich zatím není ekonomika ohrožena, do budoucna ovšem někteří problémy nevylučují.

EXPRES PRAHA - 31.8.2007

Žádné komentáře
 
... a to je konec.