Co mne zaujalo

Stránky o tom co mne právě zaujalo.

Z diskuze...

Zaujalo mne

Televizní seriály

Seriálová produkce dnes ukazuje například prostory letiště, dříve se však miliony diváků spokojily s obyčejným prostředím.

Nejsledovanější normalizační seriál Žena za pultemzačala Československá televize vysílat 10. prosince 1977, tedy před třiceti lety. Dvanáctidílný seriál s Jiřinou Švorcovou v hlavní roli znovu vysílala televize Prima v roce 2002 a vyvolala tím diskuzi o vhodnosti vysílání původně propagandistických seriálů. Životní osudy prodavačky však tak jako před lety znovu přilákaly k televizním obrazovkám miliony diváků.
V sedmdesátých letech skončila většina původní tvorby v trezoru a ze seriálů se stala zbraň propagandy komunistického režimu. Cyklus populárních situačních komedií Taková normální rodinka raději tvůrci ukončili, když dostali shora příkaz, že raubířimusejí vstoupit do Pionýra a Péťa odcestovat na Kubu – do spřátelené ciziny. Absurdní je, že propagandistická Plechová kavalerie se sama ocitla v trezoru, když hlavní ženská představitelka, herečka Lenka Kořínková, emigrovala do Austrálie.
Po revoluci se televize normalizačním dílům vyhýbaly. Opakovaně se vysílali Chalupáři či Nemocnice na kraji města. KontroverzníhoMajora Zemana doplnila Česká televize dokumenty, které korigovaly zkreslené události. Některé „skvosty“ normalizace se však na obrazovku nikdy nevrátily.

1974 Třicet případů majora Zemana
1975 Nejmladší z rodu Hamrů
1975 Chalupáři
1976 Muž na radnici
1977 Žena za pultem
1977 Nemocnice na kraji města
1979 Plechová kavalerie
1979 Inženýrská odysea
1981 Okres na severu
1982 Malý pitaval ve velkém městě
1986 Synové a dcery Jakuba skláře
1988 Rodáci
1988 Chlapci a chlapi

Expres, 27.11.2007

Žádné komentáře
 
... a to je konec.